Цікавинки








ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО МІСТО ЛЬВІВ

1. Львів – сьоме за розміром місто України. Тут живе майже 740 тисяч мешканців.
2. Найвищий житловий будинок у Львові розташований на вул. Зубрівській, 32. Його висота 66 метрів. Він збудований у 2007 році.
3. У Львові є понад 100 діючих храмів, представлено два десятки конфесій.
4. Львів – єдине місто в Україні, де є пам’ятники Леопольду фон Захер-Мазоху і Пабло Пікассо.
5. Щороку у Львові проходить близько 100 культурних, музичних, релігійних, гастрономічних фестивалів.
6. Торік Львів відвідало близько 1,6 млн туристів. За перше півріччя 2014 року – 600 тисяч туристів.
7. Один іноземний турист залишає у місті в середньому €210, а кількість туристів, які щороку приїжджають до міста, зростає на 15-20%.
8. У новий парламент потрапляє 19 представників Львова.
9. Через війну на Сході України донецький ФК «Шахтар» тепер грає на стадіоні «Арена Львів».
10. Львівський концерн «Електрон» випустив власні трамвай і тролейбус. На черзі – електробус та дуобус.
11. Кожен п’ятий у Львові - студент. Зокрема, у місті налічується близько 170 тис. студентів. А також 26 університетів. Найбільшими є ЛНУ імені Івана Франка та НУ «Львівська Політехніка».
12. Аеропорт імені короля Данила Галицького - один з найбільших у Східній Європі. Розташований за 6 км від центру міста. У 2012 році відкрито новий термінал та продовжено злітно-посадкову смугу, яка дає змогу приймати великі літаки. Пропускна здатність аеропорту складає 2 тис. пасажирів на годину.
13. Гасло міста – «Львів відкритий для світу». Логотип складається зі стилізованих різнокольорових зображень дзвіниць центральних храмів міста та вежі міської ратуші (зліва — направо): дзвіниця Вірменського собору, вежа Корнякта, вежа міської Ратуші, вежа Латинської катедри, дзвіниця монастиря Бернардинів.
14. Найвища споруда у Львові – костел Ольги і Єлизавети, висота його вежі – 88 метрів. З цього літа на неї можна вільно підніматися та оглядати панораму міста.
15. У Львові зародилась найбільша книжкова подія року – Форум видавців. Цьогоріч йому виповниться 22 роки.
16. З кінця 90-х років Львів внесено у перелік світової спадщини ЮНЕСКО, у місті збереглось найбільше в Україні (понад 55%) пам’яток історії та архітектури – 2 500.
17. У Львові з’явився перший у світі Музей сала, де розміщено найбільше в світі серце із сала завтовшки 55 та заввишки 85 см. Ідея його створення належить львівським рестораторам. Цей музейний експонат у червні 2011 року отримав відзнаку Книги рекордів України – «Найбільше в світі серце з сала».
18. У Львові розвинений кластер ІТ. В галузі працює близько 11 тис. ІТшників. Їх число помітно зросло з початком подій на Сході України.
19. Львівські ІТшники розробили додаток Skype для мобільного телефона.
20. У Львові створюють програмне забезпечення для багатьох голлівудських фільмів: наприклад, спецефекти для «Спайдермена», «Гаррі Поттера», «Халка» та інших фільмів зробили тут.
21. Хоча каву у Львові п’ють дуже давно, пам’ятник людині, що завезла її у XVII столітті до Європи та України, з’явився у місті зовсім недавно. Вшанували Юрія Кульчицького статуєю з бронзи, яку в жовтні 2013 року встановили у сквері навпроти лялькового театру.
22. Восени 2014 року у Львові на площі Коліївщини встановили велогенератор: крутячи педалі, можна заряджати смартфони та інші гаджети. До речі, сама площа Коліївщини вважається найменшою міською площею в Україні.
23. У Львові є будинок-кросворд та будинок з гігантським портретом Шевченка.
24. На V міському Святі пампуха 2010 року у Львові встановили світовий рекорд, виклавши малюнок із більш ніж 7040 пампушків 4 на 10 метрів. Ця подія тепер відома на весь світ – інформацію про неї розмістили на офіційному сайті Книги рекордів Гіннесса.
25. Львів – найбільш дощове місто країни. Місцеві мешканці жартують, що дощ у Львові йде з 1256 року (дата першої письмової згадки про Львів).
26. На кінець 2014 року середня зарплата у Львові – трошки вища за 2 700 грн.
27. Влітку 2013 року у Львові встановили вуличне піаніно, на якому могли грати всі охочі. Згодом, під час Євромайдану, цей музичний інструмент возили в Київ і грали на ньому для військових.
28. У Львові можна відвідати аж 60 музеїв. Серед них - музей всесвітньо відомого скульптора Йогана Пінзеля, чиї роботи зі Львова 2013 року возили на виставку в Лувр.
29. Вулиця з кількома назвами: станом на 2013 рік вулиця Архівна мала назви на честь Берґмана, Фелліні, Трюффо, Іллєнка, Параджанова і Тарковського.
30. У Львові існує поняття «львівської ґвари» – специфічної мови, якою користуються львів’яни. Втім, деякі львовознавці вважають, що це лише міф для туристів.
31. Львів американізований. У місті є кілька вулиць, назви яких не пов’язані з історією міста чи України: вулиця Джона Леннона, Вашинґтона, Лінкольна…
32. За аналогією з європейськими містами Львів підсвічує свої визначні будівлі: ввечері можна помилуватися підсвіченими храмами – костелом єзуїтів, Бернардинським собором, костелом Ольги і Єлизавети, управлінням залізниці, обласною державною адміністрацією тощо.
33. Львів – місто, де народився найвідоміший рок-гурт України – «Океан Ельзи». А ще зі Львовом пов’язані Руслана, Скрябін, гурт «Брати Гадюкіни» тощо.





 ЦІКАВО ПРО КВІТИ

Глід («боярышник»).
Квітка Гіменея

В одному селі жила дівчина-красуня, яка дуже любила Глід. Якось побачив дівчину Бату-хан, онук Чингізхану. Покохав він її і, не домігшись взаємності, вирішив дівчину викрасти. Дівчина притислася спиною до Глоду і, як тільки Бату-хан наблизився, закололась кинджалом. А в її пам’ять квіти, плоди і листя Глоду почали зображувати на жіночих кокошниках. В Стародавній Греції гілки Глоду запалювалися на олтарі Гіменея — бога щасливого шлюбу.

Лавр

Вічнозелений Лавр вважався символом безсмертя в багатьох країнах. Підвішена в домі гілочка Лавру оберігала дім від хвороби і відводила від дому блискавки. Дельфійський оракул перед пророкуванням жував листя Лавру. Завдяки речовинам, які в ньому містилися, віщун впадав в транс.

Анемона

Легковажний юнак Адоніс захоплювався одразу двома богинями — богинею підземного царства Персефоною і богинею кохання й краси Афродітою, і тому частину року проводив в підземному царстві, а частину — на землі. Про це дізналася захисниця цнотливості Артеміда і направила на Адоніса дикого кабана. Із сліз Афродіти над загиблим Адонісом виросла квітка Анемона. Якщо дивитися на букет із Анемон десять хвилин, пройде втома очей.

Барвінок

З античних часів по Барвінок складали легенди й перекази. На його вінках ворожили про заміжжя. Якщо в букет квітів помістити Барвінок, доб’єшся любові. Посаджений біля дому Барвінок приносить щастя.

Верес («вереск»)

Верес має в міфології те саме значення, що й Верба. Де росте Верес, там і людина може жити.

Черемха

Букет Черемхи і домі смертельний для мух, але й небезпечний для людини.

Незабудка

За переказами, цю квітку богиня Флора наділила властивістю повертати пам’ять людям, які щось забувають. В Німеччині відзначають дні Незабудки. У Франції Незабудку дарували на пам’ять і зберігали як реліквію. В Голландії із соку Незабудок готували сироп проти кашлю.

Волошка («василек»)

Давня назва Волошки — центауре — по імені Кентавра, який соком цієї квітки залікував собі рани, нанесені Гераклом. Відвар з Волошок допомагає при запамороченні. Хто використовує Волошки в їжі, у того проходить нежить і головний біль.

Конюшина («клевер»)

За переказом, Єва, намагаючись врятуватися від Божого гніву, знайшла рослину — амулет. Це була листкова Конюшина. Вважається, що колиска Ісуса була вистелена Конюшиною. Чотирилиста Конюшина приносить щастя. За переказом, кожний листок має своє значення. Перший приносить славу, другий — удачу, третій — вірну любов, четвертий — здоров’я.
Конюшина — приворотний засіб. Якщо подарувати її коханій людині, то й вона покохає.

Латаття («кувшинка»)

В стародавній Греції Латаття було символом краси й красномовства. Молоді дівчата плели з Латаття гірлянди і прикрашали ними свої туніки.

Жовте Латаття — оголінь-трава.

Вона охороняє людей під час мандрівок. На Русі вважалося, хто знайде оголінь-траву — будь-який талант набуде. Відваром її лікували зубний біль. Цей відвар вважався любовним напоєм.

Братки ("Анютины Глазки")

В середні віки Братки шанувалися нарівні з Незабудками. Ними облямовували портрети любимих людей. Букетик Братків — освідчення в коханні.

Маргаритки

В перекладі з грецької Маргаритка — перлинка. За переказом, в Маргаритки перетворювалися річкові перлини з розірваного намиста Любави, коли вона кинулася до свого нареченого Садко.
На Маргаритці, як на ромашці, можна гадати. З цією метою зривають квітку Маргаритки до полудня.

Гвоздика

До нас була завезена з Тунісу. Збереглася легенда про те, що під час останнього хрестового походу в стані французів спалахнула чума. Безжалісна хвороба косила всіх підряд. Однак ті, хто пив відвар з Гвоздики, залишились в живих. Народні назви квітки — польові слізки, іскорки, зірочки, дівоча трава...                                     


Про що говорять квіти

 Ще у сиву давнину люди захоплювалися чарівною красою квітів. Від тих часів у багатьох країнах світу існує “мова” квітів, у якій певне значення має не лише квітка, а і її колір.

Червоний колір є символом пристрасті, перемоги у боротьбі, волі, кохання.

Жовтий колір у країнах Європи - ревнощі й зрада, проте в Японії жовтий колір - символ миру та сонця. Жовті квіти там дарують лише людям, яким бажають щастя та успіху.

Оранжевий колір - сила, влада й радість.

Синій колір - довіра, відданість, сум.

Фіолетовий колір - велич, розкоші й краса.

Білий колір - чистота й ніжність.

Кожна квітка у давнину мала своє значення.

Тюльпан - гордощі та пиха.

Фіалка - недоброзичливість.

Дзвоники - балакучість.

Незабудки - відданість.

Троянда - палке кохання.

Велику увагу мові квітів приділяли на Сході.

Біла азалія означала сум від самотності.

Біла гвоздика - щиру довіру, а червона - палкі почуття.

Гіацинт за кількістю бутонів “призначав” день зустрічі, а дзвіночок своїми бутонами визначав час побачення.

Якщо середньовічний лицар сватався до коханої, він надсилав їй букет троянд з миртом.

Маргаритки, надіслані у відповідь, означали згоду на шлюб, але, якщо вони були сплетені у вінок, то дівчина прохала почекати, дати їй час обміркувати пропозицію.

У стародавніх греків дуже цінувалися святковий бенкет обов’язково приходив у вінку з троянд. Мистецтвом плетіння вінків займалися лише дівчата, що мали тонкий художній смак. Найкращим в’язальникам святкових вінків присвячували вірші, відображали їх на картинах.







Немає коментарів:

Дописати коментар